Jediný fígl, jak vybrat správné plavecké brýle

„Jdu takhle na to naše pravidelné plavčo. V hlavě mě napadají otázky, co si na nás Líba dneska zase vymyslí. Čím nás asi přitopí tentokrát, vtipkuji si sám pro sebe. Vždycky totiž z bazénu odcházím vyčerpaný, ale zároveň s tak dobrým pocitem. Už se dneska vidím v šatně, jak se soukám do plavek, beru brejličky a jdu na bazén. Ale moment, vzal já jsem si brejličky z botníku? Asi nevzal! Sakra, co budu dělat?

Minule si někdo půjčoval u plavčíka. Zkusím tam taky nějaké vyprosit. Přijdu na bazén a mířím rovnou ke kukani, kde plavčík obvykle sedívá. Plavčík ochotně přináší všechno, co má. Asi patnáctery brýle. Mám asi 5 minut do začátku, jak si z nich vybrat nějaké, do kterých nepoteče. No nic, beru tyhle. Vypadají dobře. A pak jsem se celou hodinu trápil, protože jsem je měl furt plné vody.“

Docela jsem se pobavila, když mi tohle kamarád a zároveň účastník mých plaveckých kurzů vyprávěl. A přitom pro výběr brejliček stačí znát jeden jediný fígl, který uplatníte jak v krámě při výběru úplně nových, tak i při rychlém rozhodování u plavčíka. Čtěte dál. 🙂

Troje brýle a jen jedny vyhovují

Existuje velké množství druhů plaveckých brejliček: dětské, dámské, pánské, potápěčské, závodní. Vybrat si můžete vesměs jakékoli, ale ty správné musí mít jednu zásadní vlastnost. Já pro vás vyzkoušela troje brejličky svých svěřenců na ploutvovém tréninku a já osobně bych utratila peníze je za jedny, do kterých by mě osobně neteklo.

Poznáte za které?

– dětské brýle
– nenastavitelná spojnice přes nos (tzv. nosník)
– tmavá sklíčka 
– gumička přes hlavu je dvojitá a pevná
– jednoduché utahování gumičky zatáhnutím za konce směrem dozadu


– brejličky pro dospělé
– nosník je napevno
– gumička přes hlavu je dvojitá a pevná
– utahování je klasické přes umělohmotné malé přezky na bocích

– dětské brejličky
– spojené očnice
– přilnavá guma po celém obvodě brejliček
– gumička přes hlavu dvojitá a pevná
– jednoduché utahování gumičky tažením konců směrem dozadu

Ano, je to stejné jako, kdyby je před Vás položil plavčík z příběhu výše. Jak poznat, do kterých nepoteče?

Fígl za všechny „prachy“

Abyste zjistili, zda jsou brýle opravdu pro vás a budou vám nějakou dobu sloužit a nepoteče do nich, stačí je přiložit na oči. Brýle se musí přisát i bez gumičky přes hlavu a na očích chvíli nebo celou dobu držet.

Poměrně často se stává, že jedna část brejliček zůstane přilepená a druhá se odlepí. Většinou to znamená, že spojnice nad nosem, tzv. nosník, je buď velký, nebo malý. Obecně platí, že pokud se jedna část odlepí a druhá drží, tak při použití gumičky přes hlavu se usadí a nepoteče do nich.

Pokud se brýle nepřisají a téměř okamžitě z očí padají, nekupujte je, i kdybyste měli pocit, že jsou nejkrásnější na světě. Nejkrásnější možná, ale to je tak všechno. Nebudou vám k užitku a stejně koupíte ty, které možná tak hezké nejsou, ale odvedou lepší službu.

Co myslíte, jak dopadl testík?

 Brejličky #1 značky Speedo

Brejličky se přilepily a na očích držely.

Po chvilce se jedna část odlepila. Bylo to z důvodu právě malé spojnice nad nosem. Jak už bylo zmíněno, tyto brejličky jsou totiž dětské, a proto mají nosník celkově menší. Nicméně i já bych si s nimi zaplavala.

Brejličky #2 neznámé značky

Zde to nejvíce vystihuje následující video

Toto je tedy případ, jak by to vypadat nemělo. Tyto brejličky by u mě neuspěly.

Brejličky #3 značky Speedo

Zde nemám fotky ani video. Tento typ brýlí totiž nelze vyzkoušet mým fíglem. Při spojených očnicích se většinou nepodaří efekt, aby na všech místech na obličeji byla část těsnící gumy ve stejný okamžik všude na obličeji stejně „přicucnutá“.

U dětí jsou však velmi populární. Díky právě jednolitému těsnícímu mechanismu tyto brejličky netlačí tolik, co ty klasické výše. Jsou tedy pro děti příjemnější a pohodlnější. Ale právě proto, že musí být přisátá celá těsnící část, často se při plavání na některých místech uvolní a teče do nich. 

Pro děti, co závodně plavou a již plavou rychleji, tyto brejličky moc nedoporučuji.

Vítěz

Jednoznačným vítězem tohoto pidi vzorku jsou tedy BREJLIČKY #1 ZNAČKY SPEEDO. Ty se pěkně přisají, chvíli drží a následně se odlepí jedna očnice. Gumička přes hlavu by zajistila, že by i druhá očnice zůstala přisátá a byly by pro vodu nepropustné.

Mějte na paměti, že každý máme jiný obličej a každému sedí něco jiného. Proto je důležité si při koupi brejliček vždy vyzkoušet daný trik a také vnímat, jestli se v nich cítíte dobře, zda vás někde zbytečně netlačí. Zkušenostmi samozřejmě zjistíte, který typ brejliček vám vyhovuje nejvíce.

Moji favorité jsou "skořápky"

Mé osobní a nejoblíbenější brýle jsou tzv. skořápky. Kamarádi, kteří se mnou neplavali závodně, si pokaždé klepou na čelo, když mě v nich vidí. Tyto brýle jsou specifické tím, že nemají kolem očí žádnou přilnavou část – ani gumu, ani molitan. Prostě přilnou dokonale přímo k obličeji a nic takového nepotřebují. 

Zvykání na ně je však poměrně nepříjemné, někdy až bolestivé. Nicméně mám pocit, že vydrží věky. Já tyhle mám už pět let a jejich jedinou nevýhodou je, že se trochu mlží. 

Gumičku jsem už několikrát měnila, ale to vůbec nevadí. Aspoň po nějaké době změní svůj look, na což já, jako správná parádnice samozřejmě slyším.   😳 

A co vaše děti?

Pokud máte děti, které chodí plavat, dáváte jim na plavčo brýle? Myslíte si, že by je měly nebo neměly používat na hodinách plavání? Zkusíme si toto téma rozebrat v dalším článku. Zatím mi klidně napište komentáře pod tento článek nebo i na mé Facebookové stránce.

 ALE TEĎ ALOU KOUPIT BREJLIČKY, 
AŤ BRZY PLAVETE JAK RYBIČKY.
🙂

Libby Langová
Zná mnohá tajemství, v čem tkví snadné plavání, a jak přemoci strach z vody. Pomáhá dospělým i dětem získat cit pro vodu. Jednoduchými cviky odtajňuje návod, jak se naučit vodou lehce proplouvat a být s ní v souladu. Zde si přečtěte příběh, jaká byla její cesta zpět k bazénu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *